Test Xiaomi Mi 9 SE– świetny telefon klasy średniej z aparatem 48 MP

Sercem Mi 9 SE jest układ Qualcomm Snapdragon 712, czyli zaktualizowana wersja Snapdragona 710. Jednostka wyposażona jest w ośmiordzeniowy procesor Kryo 360 z maksymalnym taktowaniem rdzeni do 2,3 GHz oraz w procesor graficzny Andreno 616. Całość wykonano w procesie technologicznym 10 nm. Mi 9 SE został zaprojektowany tak, aby poradził sobie z najbardziej wymagającymi zadaniami. Smartfon zapewnia do 35% lepszą jakość grafiki i wydajności w stosunku do swojego poprzednika. Ponad to testowany smartfon został wyposażony w 6 GB RAM-u oraz 64 GB pamięci wewnętrznej  bez możliwości zamontowania dodatkowej pamięci. To zła wiadomość, gdyż 64 GB, to troszeczkę mało pamięci i dodatkowe miejsce na kartę na pewno by się przydało. W związku z tym podczas zakupu warto się zastanowić czy nie wybrać modelu z większa ilością pamięci – dostępny jest również model z 128 GB.

W Xiaomi Mi 9 SE producent użył pamięć flash UFS 2.1 i standard pamięci LPDDR4x, które to właśnie zapewniają dobry odczyt, gwarantują lepsze doznania gamingowe, szybsze przeglądanie zdjęć i przyspieszone przetwarzanie dokumentów. W benchmarku AnTuTu telefon uzyskał ponad 178572 punktów. To bardzo dobry wynik jak na telefon klasy średniej. Co więcej telefon rzeczywiście działa bardzo płynnie i wystarczająco szybko. Nie zauważyłam, aby telefon przy codziennym użytkowaniu łapał czkawkę, a często miałam włączone równolegle kilka aplikacji społecznościowych, przeglądarkę oraz pocztę. No może raz mi się zdarzyło, że aparat się zwiesił, ale po  wyłączeniu i ponownym włączeniu aparatu wszystko wróciło do normy.

 

Smartfon zarządzany jest przez system Android w wersji 9.0 Pie oraz nakładkę MIUI 10, który moim zdaniem jest całkiem dobrze zoptymalizowany. Działa całkiem płynnie. Nie zauważyłam innych problemów. Aplikacje i gry otwierają się szybko.

Poza wspomnianymi już wcześniej funkcjonalnościami warto wspomnieć tutaj również o takich funkcjonalnościach jak:

 • Znany już wszystkim Asystent Google (Ustawienia/Dodatkowe ustawienia/skrót gestów i przycisków/ Naciśnij przycisk Zasilania na ok 0,5 sek., aby włączyć Asystenta Google)
 • Podwójne kliknięcie w przycisk zmniejsz głośność może mieć również inną funkcję np. uruchomienie aparatu. Jeśli używasz gestów pełnoekranowych wystarczy dwa razy nacisnąć ten przycisk i gotowe. (Ustawienia/Dodatkowe ustawienia/skrót gestów i przycisków/uruchom aparat)
 • Możliwość wykonania zrzutu ekranu poprzez przesunięcie 3 palcami po ekranie (Ustawienia/Dodatkowe ustawienia/skrót gestów i przycisków/zrób zrzut ekranu – przesuń 3 palce w dół ekranu)
 • Układanie zdjęć w kolaż bez dodatkowych zewnętrznych aplikacji (Wystarczy wejść w galerię, kliknąć trzy kropki w prawym górnym rogu i wybrać opcję „kolaż”. Pojawi się kilkanaście różnych motywów do wyboru)
 • Udostępnianie hasła do Wi-Fi za pomocą QR kodu. (Wystarczy kliknąć obecnie używaną sieć WI-FI na ekranie telefonu, a druga osoba powinna zeskanować kod. Nastąpi wtedy automatyczne połączenie z siecią)
 • Funkcja wyciszenia (dźwięku, wibracji) za pomocą obrócenia telefonu. (Ustawienia/Aplikacje systemowe/ ustawienia Połączeń/połączenia przychodzące/ Odwróć by wyciszyć)
 • Druga przestrzeń, która pozwala na utworzenie na telefonie drugiego profilu – dzięki temu udostępnianie telefonu staje się bezpieczniejsze. Możemy podzielić telefon np. na przestrzeń prywatną i firmową.

Oraz dodatkowych aplikacjach, które znajdziemy w telefonie:

 • Standardowy pakiet aplikacji Google’a
 • Narzędzia: Kalkulator Mi, Skaner, Kompas
 • Aplikacje zakupowe, społecznościowe
 • Panel Sterowania, który pozwala w prosty sposób zarządzać systemem, bezpieczeństwem czy porządkować pliki

Sartfon wyposażono oczywiście w takie rozwiązania jak obsługa:

 • NFC
 • Bluetooth 5.0
 • Wi-Fi 2.4G
 • Wi-Fi 5G
 • Wi-Fi Direct
 • USB typu C

Podczas korzystania z Wi-Fi nie doświadczyłam problemów z szybkością jak i stabilnością połączenia. Działaniu Bluetooth także nie mogę nic zarzucić.

 

O czułości odbiornika GPS/AGP nie ma co się rozwodzić – jest dobra, bezproblematyczna, po prostu pozwala na wygodne korzystnie z niego jako nawigacji samochodowej czy też pieszej.

 

 

Mi 9 SE wyposażono w baterię 3070 mAh przy bardzo intensywnym użytkowaniu (włączony Internet, dużo rozmów na FB, wykonywanie sporej ilości zdjęć) starczała mi na około kilka godzin. Wynik ten potwierdził również wykonany test z aplikacji PC Mark – przy pełnym obciążeniu bateria ze 100% do 20% spadła w czasie 9h. Przy zwykłym użytkowaniu (kilka rozmów, weryfikacja poczty, mediów społecznościowych, czy zrobienie kilku zdjęć) bateria wystarczyła mi na nawet 2-3 dni użytkowania. Podczas testu najczęściej telefon podłączałam wieczorami z racji bardzo intensywnego użytkowania. Co więcej smartfon posiada funkcję szybkiego ładowania, a producent dołącza do zestawu odpowiednią ładowarkę o maksymalnej mocy 18 W. Pełne naładowanie baterii trwa niecałe 1,5 h.