Test Sony Xperia 10 Plus – zachwyci niejednego mobilnego kinomana

Testowany smartfon został wyposażony w procesor Qualcomm Snapdragon 636 Mobile platform i powinien bez problemu poradzić sobie z popularnymi aplikacjami czy filmami. Urządzenie wyposażono w 4 GB RAM. Na dane zaś przeznaczono 64 GB. Czy to mało? Dla większości użytkowników, jest to ilość wystarczająca, a jeśli komuś mało, to mamy możliwość jej rozbudowy poprzez kartę microSDXC do 512GB. Benchmark AnTuTu wyświetlił ponad 116 tys. punktów. A jak to urządzenie działa w trakcie typowego użytkowania? Całkiem nieźle, aczkolwiek pojawiły się czasami problemy np. z wieszającym się aparatem. W takim przypadku musiałam całkowicie restartować telefon, aby móc dalej korzystać z aparatu.

 

Sony Xperia 10 Plus został wyposażony w Android 9.0 Pie, który znamy już z wielu modeli telefonów. Plus za to, że znalazł się on również w średniej klasy telefonie. Co więcej znajdziemy tutaj również nakładkę producenta, która została wyposażona w autorskie dodatki takie jak wspomniane już wcześniej boczne menu, Xperia Loops, Xperia Lounge (prezentująca aktualne oferty u konkursy Sony), Ochrona baterii czy tryb STAMINA (inteligentne oszczędzanie energii).

 

Sony Xperia 10 Plus został wyposażony również w dobre moduły komunikacyjne:

  • LTE (4G) kat. 12 / kat. 13
  • dwuzakresowy moduł Wi-Fi IEEE 802.11a/b/g/n (2,4 GHz)/n (5 GHz)/ac

 

Nie zauważyłam większych problemów z połączeniem z Wi-Fi czy siecią LTE. Działają bardzo stabilnie. W testowanym smartfonie nie zabrakło również NFC czy obsługę Bluetooth 5.0.

 

Konfigurację dopełnia odbiornik A-GNSS (GPS + GLONASS) 7. GPS działa poprawnie i szybko, a precyzyjność lokalizacji jest na przyzwoitym poziomie. Zachowania odbiornika na trasie pozwala na komfortowe korzystanie też ze smartfonu jako nawigacji.

 

 

Sony wyposażył recenzowany telefon w baterię o pojemności 3000 mAh. Ponad to znajdziemy tutaj również :

  • Xperia Adaptive Charging
  • Ochronę baterii
  • Technologię Smart Stamina
  • Tryb Stamina
  • Szybkie ładowanie dzięki standardowi USB Power Delivery (USB PD)

Zważywszy na fakt, że Sony Xperia 10 Plus posiada dosyć spory ekran, to powyższa pojemność baterii nie jest czymś co oczekiwałby użytkownik. Telefon przy intensywnym użytkowaniu wystarczy nam na kilka godzin pracy. Natomiast przy standardowym użytkowaniu (kilka rozmów, niewielkie użytkowanie mediów społecznościowych itp.) może pozwolić nam na użytkowanie telefonu na jednym ładowaniu nawet 1,5 dnia. Pomimo, że telefon wspiera standard USB Power Delivery (USB PD), to nie znajdziemy niestety w zestawie szybkiej ładowarki. A szkoda. Do dyspozycji mamy ładowarkę 5V/1,5A. Przez co pełne naładowanie akumulatora trwa powyżej 2h.

Ponad to Sony dostarcza menadżer baterii z trybem STEMINA, który pozwala na wydłużenie pracy baterii poprzez włączenie jednego z dostępnych trybów oszczędzania energii. Przy najbardziej restrykcyjnym scenariuszu do dyspozycji mamy tylko kilka podstawowych funkcji, między którymi działa również muzyka, album czy aparat.