Test Samsung A50 – potrójny aparat i ulepszenia kluczowych funkcji

I wreszcie na koniec moja ulubiona część telefonów – aparat. W A50 na pleckach znajdziemy 3 aparaty w kolejności:

  • 5 Mpix – aparat służący do pomiaru głębi sceny (jasność aparatu: F/2.2)
  • 25 Mpix – główny aparat (jasność aparatu: F/1.7)
  • 8 Mpix – aparat szerokokątny (kąt 123 stopnie, jasność aparatu: F/2.2)

oraz lampę błyskową. Aplikacja aparatu obsługuje kilka trybów: zdjęcie, wideo, zwolnione tempo, hyperlapse, live Focus, pro (ISO, balans bieli, korelacja, brak czasu otwarcia migawki i pomiaru światła), panorama, Bixby Vision, ikony emocji AR.  Niestety aparat nie obsługuje optycznej stabilizacji obrazu. Ponad to aparat wyposażony został w sztuczną inteligencjęktóry pomaga uchwycić ujęcie w najlepszy sposób, dzięki funkcji optymalizacji scen (rozpoznaje i optymalizuje zdjęcia pod kątem 20 scen) oraz funkcji wykrywania wad (Flaw Detection).

Z przodu natomiast producent umieścił kamerę 25 Mpix (jasność aparatu: F/2.0), z której możemy otrzymać bardzo zadowalające selfie. Również tutaj nie znajdziemy optycznej stabilizacji obrazu.

Tyle z parametrów, a jak zdjęcia wypadają w rzeczywistości? Zdjęcia w ciągu dnia wyglądają nieźle jak na telefon klasy średniej. Może nie są super szczegółowe – szczególnie te w odcieniach czerwieni, ale za to kolory są dobrze odzwierciedlone i nieprzejaskrawione. Największe wrażenie robi jednak szeroki kąt (123 stopnie), który nadal jest rzadkością w telefonach klasy średniej. Do tej pory z szerokim kątem spotkałam się np. w testowanych modelach Huawei P30 lite oraz Xiaomi Mi 9 SE. Warto tutaj zwrócić jeszcze uwagę na to, że tryb szerokokątny nie posiada autofocusa, chociaż z drugiej strony nie odczułam mocno jego braku podczas wykonywania takich zdjęć. Jeżeli miałabym się do czegoś przyczepić, to do zdjęć w nocy. Nie znajdziemy tutaj trybu nocnego, a same zdjęcia z trybu automatycznego wychodzą dosyć kiepsko. Szczególnie te wykonane szerokim kątem. Zresztą nie jest to żadnym zaskoczeniem skoro flagowce z serii S10 otrzymały tryb nocny dopiero niedawno. Poniżej kilka przykładowych zdjęć:

Główny aparat nagrywa w rozdzielczości FHD (1920 x 1080), 30 klatek/sekundę. Galaxy A50 ma również możliwość nagrywania w 4K, ale w tym celu musimy zainstalować sobie dodatkowe aplikacje od innych firm. Poniżej kilka filmów z tego telefonu:

Podsumowanie