Test Plantronics Calisto 7200 – zestaw głośnomówiący do małych audiokonferencji

Budowa i użytkowanie

Plantronics Calisto 7200 został wykonany z bardzo dobrej jakości materiałów. Wszystkie elementy są bardzo dobrze spasowane i nic nie trzeszczy.  Całość urządzenia zamknięta jest w kwadratowym pudełku z głośnikiem od górnej strony oraz dotykowymi przyciskami i świecącym wskaźnikiem, który przechodzi przez boki i górę urządzenia.

Na dole urządzenia umieszczono gumowatą powierzchnię, która doskonale utrzymuje urządzenie w miejscu, a na jego  bokach znajdziemy odpowiednio:

  • Przycisk włączenia / wyłączenia
  • Przycisk Bluetooth
  • Wyjście USB-A
  • Mikrofony

Warto tutaj wspomnieć jeszcze o kablu bezpieczeństwa o długości 3,05m, który przykręcamy do urządzenia, a jego dodatkowe 2 końce możemy przełożyć np. przez otwór w stoliku i przypiąć kłódką. Wszystko to zagwarantuje, że urządzenie zostanie dokładnie tam, gdzie go zostawiliśmy. Szczególnie przyda się to rozwiązanie w salkach konferencyjnych. W przypadku, gdy chcemy korzystać z urządzenia w bardziej mobilny sposób, to wystarczy nam zwykły kabel 1,22 m, który również znajdziemy w opakowaniu.

Podłączenie urządzenia jest bajecznie proste. Dokładnie tak jak powinno być. Plantronics Calisto 7200 możemy podłączyć do komputera za pomocą kabla lub do telefonu czy tabletu za pomocą łączności Bluetooth iv4.1. Kiedy podłączyłam urządzenie do komputera, to Windows sam odnalazł i zainstalował odpowiedni sterownik. Jedyną rzecz jaką musiałam wykonać, to przepięcie multimediów na urządzenie głośnomówiące.

W przypadku podłączenia telefonu przez Bluetooth wystarczyło przytrzymać przez ok 3 s. przycisk BT na urządzeniu aż do momentu, gdy podłużny wskaźnik na rogu zaczął migać na niebiesko. Następnie uruchomić BT w telefonie, odszukać urządzenie i je sparować. I tak po zaledwie kilku minutach mogłam rozpocząć korzystanie z zestawu głośnomówiącego.

Testując urządzenie wykonałam kilka połączeń:

  • Rozmowa na skype przez telefon (Honor20, Huawei P30 Pro, Huawei Mate 20 Pro z Androidem)
  • Rozmowa na skype przez laptopa (Microsoft Surface Laptop z Windows 10)
  • Rozmowa telefoniczna
  • Telekonferencja na skype z kilkoma osobami
  • Telekonferencja, gdzie w pomieszczeniu było kilka osób.

Ponad to wykorzystałam urządzenie również jako głośnik dla muzyki puszczonej na Youtube z telefonu oraz Laptopa.

Za każdym razem urządzenie sprawowało się idealnie. Wszystkie osoby były wyraźnie słyszalne po obu stronach. Nawet jak odeszłam od urządzenia na kilka kroków, to nadal mój rozmówca słyszał mnie wyraźnie. Co więcej przy włączonym telewizorze na niewielką głośność mój rozmówca słyszał tylko delikatne dźwięki z tła, a mnie słyszał wyraźnie i bez zakłóceń. Co więcej, dzięki mikrofonom rozmieszczonym na różnych stronach urządzenia wszystkie osoby, które znajdowały się w pomieszczeniu były dobrze słyszalne przez rozmówce po drugiej stronie. Za to duży plus.

Bardzo dobrze sprawowało się również sterowanie dotykowe umieszczone na górnej stronie Plantronics Calisto 7200: pogłaśnianie, ściszanie, wyłączenie mikrofonu czy rozłączenie rozmowy. Jedyny problem jaki miałam, to próba rozłączenia rozmowy prowadzonej przez skype nie udała się. Musiałam rozłączyć rozmowę przez kliknięcie na telefonie czy komputerze w aplikacji.

Bez problemu również następowało przełączanie się miedzy telefonami. Gdy odłączyłam jeden, a podłączyłam drugi, to w momencie, gdy miałam zapamiętane urządzenia w pamięci (można zapamiętać do 10 urządzeń), to przełączenie nastąpiło niemalże natychmiast. Czasami musiałam włączyć i wyłączyć ponownie BT, ale to w bardzo sporadycznych momentach.

Plantronics Calisto 7200

Podsumowanie

Po dwóch tygodniach spędzonych z Plantronics Calisto 7200 mogę śmiało powiedzieć, że jest to idealny zestaw głośnomówiący do małych audiokonferencji. W każdym momencie możemy je zabrać ze sobą w podróż i podłączyć do telefonu, gdy obok nas siedzi więcej osób, z którymi chcemy podzielić się treścią rozmowy. Urządzenie również idealnie sprawdzi się w małych salkach konferencyjnych, a przez to, że możemy je podpiąć na stałe np. do stołu konferencyjnego za pomocą dostarczonego kabla antykradzieżowego, to będziemy mieć pewność, że znajdziemy go dokładnie tam gdzie zostawiliśmy. Cena urządzenia to ok 1200 zł.

Diana (Technosenior)