Recenzja Rapoo 8000M – kompaktowy zestaw Multi-mode Wireless za 89,90 zł

Użytkowanie

Po wyjęciu zestawu z opakowania jedyne czego mi zabrakło, to polska instrukcja. Owszem znajdziemy w pudełku 1 kartkę z krótką obrazkową instrukcją, ale nie dla każdego może być ona wystarczająco czytelna. W związku z brakiem odpowiedniej papierologi w środku opakowania, rozpoczęłam poszukiwania dokumentacji na stronie producenta. Tutaj również niestety się zawiodłam. Przycisk instrukcja na stronie: http://www.rapoo.com/product/452  jest nieaktywny.

Również nie polecam pobierania oprogramowania ze powyższej strony, gdyż całe oprogramowanie posiada same chińskie krzaczki i niewiele nam to pomoże. Na szczęście oprogramowanie w Windowsie bez problemu rozpoznało urządzenie (nano odbiornik) włożone do USB i dopasowało sterowniki. Odbiornik USB pozwala na połączenie klawiatury i myszki za pośrednictwem sieci radiowej na paśmie 2.4GHz. Ponad to możemy również skorzystać z połączenia alternatywnego przez Bluetooth: 3.0 i 4.0. Również połączenie przez Bluetooth przebiegło szybko i bezproblemowo. Na cele testu połączyłam klawiaturę z laptopem Microsoft Surface.

Dzięki Instant Connect zestaw może zostać sparowany jednocześnie z 4 urządzeniami, a wszystko to obsługujemy za pomocą funkcji umieszczonych pod klawiszami 1-4 (oznaczone na niebiesko). Aby sparować urządzenie wystarczy wybrać FN + wybrany klawisz  oraz włączyć parowanie w łączonym urządzeniu. Również tutaj wszystko przebiegło szybko i bez problemu.

Rapoo 8000M

Jeśli chodzi o użytkowanie myszy, to tak jak już wspomniałam wcześniej, jest ona niewielkich rozmiarów i raczej dedykowana do osób o mniejszych dłoniach. Nie mniej przy codziennym użytkowaniu, wbrew pozorom, okazuje się całkiem wygodna. Duży plus za to, że mysz może użyć zarówno osoba lewo jak i praworęczna. Troszeczkę zabrakło mi tutaj dodatkowych przycisków, jednakże przy codziennym biurowym użytkowaniu nie powinno to stanowić problemu. Podobnie rozdzielczość 1300 DPI powinna być wystarczająca. Co więcej myszka działa poprawnie zarówno na materiałowych powierzchniach, podkładce czy drewnianym blacie.

Klawiatura również wypada tutaj jak najbardziej poprawnie. Jest bardzo wygodna, a przyciski działają dosyć miękko i cicho. Słychać tutaj bardzo delikatne odgłosy charakterystyczne dla tego typu przełączników. Jeżeli ktoś jest przyzwyczajony do klawiatur laptopowych, to również polubi tą klawiaturę. Również nie mam uwag co do gumowych podkładek – klawiatura nie ślizga się po stole. To do czego mogłabym się przyczepić, to brak podświetlenia oraz jeden poziom podnoszonych nóżek. Przydał by się jeszcze jeden poziom, gdyż klawiatura sama w sobie jest cienka, a nóżki niewiele nadają im wysokości.

Rapoo 8000M

Na koniec jeszcze warto wspomnieć o przyciskach multimedialnych, które znajdują się na górze klawiatury, oraz pod kilkoma przyciskami po prawej stronie klawiatury. Również one działają zgodnie z przeznaczeniem. Szkoda tylko, że nie można zmienić ich funkcjonalności przez dedykowane oprogramowanie. Przyznam, że taka możliwość byłaby bardzo przydatna.

Podsumowanie

Zestaw Rapoo 8000M, to bardzo ciekawa pozycja na rynku. Kompaktowa klawiatura i myszka może znacząco ułatwić nam niektóre prace, a co więcej nie zajmuje dużo miejsca. Podłączenie zestawu jest bardzo proste, a sama praca na klawiaturze czy myszce jest bardzo wygodna. Co więcej do wyboru mamy kilka wersji kolorystycznych, co pozwala wybrać idealny zestaw dla nas. Również cena jest bardzo atrakcyjna – ok. 90 zł. Uważam, że jest wart swojej ceny i warto rozważyć go podczas przy zakupie.

Diana (Technosenior)