Recenzja Rapoo 8000M – kompaktowy zestaw Multi-mode Wireless za 89,90 zł

Budowa i jakoś wykonania

Po wyjęciu zestawu z opakowania naszym oczom ukazuje się kompaktowa, czarna klawiatura z białymi napisami oraz czarna mysz (testowany zestaw). A jak wygląda to w szczegółach?

Mysz

Biorąc mysz do ręki od razu odczujemy, że została ona wykonana z dosyć taniego plastiku. Co więcej rozmiar naszego gryzonia również nie należy do największych. Jego wymiary to: 113mm x 64mm x 30mm i raczej jest ona bardziej dedykowana dla osób o drobniejszych dłoniach. Mysz posiada standardowe 2 przyciski oraz rolkę a jej kształt jest symetryczny co pozwala na jej użycie zarówno przez osoby lewo jak i prawo ręczne. Nie mniej gryzoń leży dobrze w dłoni i nie ślizga się, a klik jest wyczuwalny i nie zauważyłam, aby coś nie zadziało.

Na spodzie myszki natomiast znajdziemy:

  • wnękę na baterię oraz nano odbiornik USB, który po wyjęciu podłączamy do gniazda USB w komputerze
  • przycisk włączenia/ wyłączenia gryzonia
  • sensor optyczny
  • przycisk do parowania Bluetooth
  • cztery ślizgacze

Z racji użytych materiałów już przy 2 tygodniowym użytkowaniu myszki można zauważyć na ślizgaczach delikatne rysy, a obudowa zaczyna zbierać kurz.

Klawiatura

Klawiatura również została wykonana z podobnej klasy plastiku jak myszka. Dodatkowo budowa gwarantuje ochronę przed przypadkowym zalaniem. To dobra wiadomość, gdyż nie raz użytkownikom zdarza się rozlać napój podczas intensywnych prac, co często kończy się katastrofą dla urządzenia i ponowną wycieczką do sklepu po nowy egzemplarz.

Główny moduł klawiatury posiada standardowy układ QWERTY z 79 klawiszami o niskim skoku. Z racji kompaktowej budowy (rozmiar 285mm x 139mm x 24mm) nie znajdziemy tutaj klawiszy numerycznych. Do dyspozycji mamy jednak dodatkowy klawisz FN, który pozwala na wywołanie 20 skrótów klawiszowych odpowiedzialnych m.in. za funkcje multimedialne ukryte między innymi pod przyciskami F1 – F12 oraz kilkoma innymi.

Na spodzie klawiatury znajdują się dwie regulowane nóżki (szkoda, że tylko, że poziom podniesienia nie jest regulowany) zwiększające komfort użytkowania oraz trzy nóżki wykonane z gumy, które zapewniają stabilność i zapobiegają przesuwaniu się urządzenia na blacie. Ponad to znajdziemy tutaj również wnękę na baterię.

Kolejna rzecz, której mi tutaj zabrakło to przycisk włączenia / wyłączenia klawiatury podobnie jak w przypadku myszki. Brak takiego wyłącznika sprawia, że tracimy kontrolę nad żywotnością baterii czy momentem przejścia klawiatury w tryb uśpienia.