Test Navitel R1050 – wideorejestrator z bazą fotoradarów i prędkościomierzem

Rejestrator to mała kulka (50 х 5

Navitel R1050

amerki z sześciowarstwowym szkiełkiem.

 

Navitel R1050 posiada wyświetlacz o przekątnej 1,2’’, o proporcjach 16:9. Obraz wyświetlany na nim jest płynny i dość wyraźny. Wyświetlacz automatycznie wyłącza się po zadanym w ustawieniach czasie. Jest także możliwość ustawienia, w ten sposób, aby ekran był włączony przez cały czas pracy kamery. W odróżnieniu do testowanego przez nas wcześniej modelu R1000, w R1050 producent zdecydował się poszerzyć funkcjonalność urządzenia poprzez dodanie cyfrowego prędkościomierza oraz informacji o fotoradarach.

Cyfrowy prędkościomierz służy do wyświetlania aktualnej prędkości pojazdu, obliczonej na podstawie sygnału GPS oraz czasu. W menu wideorejestratora dostępne są dwa tryby: prędkość i prędkość + czas. Informacje o fotoradarach mają na celu ostrzegać użytkownika o istniejących ograniczeniach prędkości. Po uruchomieniu funkcji ekran rejestratora wyświetla aktualną prędkość i czas na czarnym tle. W obszarze pracy urządzenia znajdują się informacje takie jak: aktualna prędkość, ikona fotoradaru, pasek postępu ruchu w obszarze fotoradaru oraz dystans do fotoradaru. Dźwięk rejestrowany jest przez wbudowany mikrofon.

Lewa strona to przycisk włączenia, mikrofon oraz dioda informująca o pracy urządzenia, zaś z prawej strony pod zaślepką znalazło się miejsce na slot karty pamięci, gniazdo do podłączenia kabelka USB (bądź ładowarki) oraz przycisk resetujący urządzenie (standardowo za pomocą szpilki bądź cienkiego spinacza). Na dolnej krawędzi umieszczono głośnik oraz przyciski funkcyjne. Pomimo niewielkich rozmiarów przycisków, obsługa nie stanowi wyzwania.

Górna krawędź zarezerwowana została do magnetycznego połączenia ze stacją przymocowaną na stałe do szyby bądź kokpitu. Menu opisywanej kamerki jest proste w obsłudze, poruszamy się po nim przy pomocy czterech przycisków umieszczonych na dole urządzenia.

To niewielkie urządzenie kryje w sobie wielką moc procesora Mstar 8328.   Wideorejestrator jest wyposażoną w optykę Sony, model IMX323, wyposażony w 4-warstwową, szklaną soczewkę zapewniającą szeroki kąt widzenia na poziomie 165 stopni. Dzięki niemu na nagraniu zarejestruje się nie tylko obraz bezpośrednio sprzed maski naszego samochodu, ale także część pobocza czy chodnika.

Navitel R1050 wyposażono też w moduł WiFi, dzięki któremu możemy po zainstalowaniu darmowej aplikacji ze sklepu Google Play na telefon bądź tablet mieć aktualny podgląd tego co widzi obiektyw kamery i dostęp do zapisanych filmów.