Alfawise KS1 – Inteligentny kontroler oraz Alfawise PE1004T – Inteligentne gniazdko – recenzja

Instalacja i użytkowanie:

 

 Zarówno w przypadku Kontrolera jak i Gniazdka instalacja przebiega bardzo szybko, a mianowicie:

  1. Pobieramy aplikację na swój smartfon (możemy użyć QR Code umieszczony na opakowaniu lub pobrać aplikację ze sklepu Androida / iOS)
  2. Włączamy urządzenia do zasilania
  3. Resetujemy urządzenia zgodnie z instrukcją
  4. Uruchamiamy aplikację (Rejestrujemy jeżeli jest to pierwsze uruchomienie, Logujemy – jeżeli posiadamy już konto)
  5. Następnie w aplikacji wybieramy urządzenie, które chcemy podłączyć (Kontroler IR w pierwszym przypadku, Gniazdo w drugim)
  6. W kolejnym kroku zostaniemy poproszeni o wybranie sieci i wpisanie hasła do niej. (Uwaga się sieć musi być 2,4 GHz)
  7. Aplikacja wyszuka nasze urządzenie i możemy rozpocząć użytkowanie 😊

Obie aplikacje pozwalają na podłączenie kolejnych urządzeń, które możemy dokupować i instalować w naszym domu. Mamy do wyboru bardzo bogatą listę urządzeń. Tutaj ogranicza nas tylko wyobraźnia i nasze fundusze.

A jak wygląda samo użytkowanie wspomnianych urządzeń ?

Alfawise PE1004T

W przypadku Gniazdka obsługa aplikacji ogranicza się praktycznie do kilku funkcji:

  • Możliwość zdalnego włączenia / wyłączenia gniazdka
  • Możliwość ustawienia harmonogramu włączenia / wyłączenia gniazdka – max 8 konfiguracji czasowych.

Oczywiście Gniazdko możemy również wyłączyć ręcznie na przycisku, a co więcej możemy je również połączyć z Amazon Alexa i Google Home, co pozwoli nam również na sterowanie głosem.

Alfawise KS1

Jeżeli chodzi o Kontroler, to również tutaj obsługa jest bajecznie prosta. Do zainstalowanego Kontrolera możemy podłączyć urządzenia, które obsługują podczerwień  np. telewizor, klimatyzację itp. i sterować nimi z jednego miejsca. To bardzo wygodne, gdy mamy w domu wiele urządzeń i pilotów, które ciągle nam przeszkadzają. Co więcej urządzeniami możemy również sterować zdalnie.

Bardzo przydatną funkcją jest możliwość ustawienia harmonogramu włączeń/ wyłączeń urządzeń. Np. wiemy, że do domu wracamy o 17:00, to już o 16:00 uruchamia nam się klimatyzator czy ogrzewanie.

Co więcej urządzenie posiada czujnik temperatury, a aplikacja pozwala nam na ustawienie różnych akcji w przypadku, gdy temperatura osiągnie wskazany poziom np. włączenie klimatyzacji, gdy zrobi się w pomieszczeniu za gorąco. Z racji, że nie posiadam klimatyzacji to niestety nie mogłam zweryfikować takiej konfiguracji.

Na koniec jeszcze warto wspomnieć o bardzo przydatnej opcji jaką jest możliwość budowania tzw. Scen np. dla Sceny: „W domu” ustawimy włączony klimatyzator, włączenie TV itp.  i jak tylko wybierzemy tą scenę, to wszystkie zaplanowane ustawienia włączą się automatycznie.

Oczywiście aplikacje posiadają więcej funkcjonalności, które są uzależnione od podłączonych urządzeń. Ja w testach posiadałam tylko Kontroler IR oraz Gniazdko, więc zweryfikowałam tylko funkcjonalności, które były powiązane z moimi urządzeniami.